Moștenire

4 iunie 2018 45

Tata meu a decedat. Sora mea, fiica lui tata din prima lui căsătorie, pretinde la bunurile care au fost acumulate în perioada căsniciei dintre mama mea și tatăl meu. Din bunurile personale ale tatălui fiind doar casa lui părintească, restul bunurilor sunt acumulate împreună cu mama mea. Poate fiica tatei din prima căsătorie să pretindă la bunurile ce au fost dobândite de către mama mea și tatăl meu. Atenționez că părinții mei nu au fost căsătoriți legal, fiind legați doar prin cununie.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Este o situație complicată, sora poate pretinde la cota parte din bunurile ce au aparținut tatălui.
Problema e că bunurile din data cununiei pot fi împărțite între tată și mama d-stră, dacă e să mergem pe prezumția că că ambii am contribuit la procurarea acestora.
1. ar fi bine să începeți... mai detaliat procedura acumulare a actelor ce confirmă faptul existenței legăturii de concubinaj,
2. Să începeți stabilirea cotelor ce aparțin, adică 1/2 aparținînd fiecăruia.
3. La cota parte ce revine tatălui d-stră pot pretinde toți copii acestuia(sora și d-stră) și mama d-stră reieșind din concubinaj.
Pot surveni conflicte!
Asta ar fi la prima vedere, pentru întrebari suplimentare, scriți.
Succese

4 iunie 2018