Moștenire

22 octombrie 2020 245

Bună ziua. Mama a decedat pe 03.10.2020, sunt unica fiica. In cat timp pot începe procesul de trecere a moșteniri pe numele meu? Multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Ina, bună ziua!

Vă puteți adresa la notar oricând, însă, trebuie să cunoașteți că aveți la dispoziție doar 3 luni pentru a renunța la moștenire dacă nu doriți să o acceptați.

Începând cu 01 martie 2019 a dispărut acel termen de 6 luni de acceptare a moștenirii.
Astfel, actualmente se legea dispune că... mai detaliat se prezumă faptul acceptării moștenirii, iar moștenitorilor nu le rămâne decât să se adreseze la un notar.

Vedeți ce acte aveți pe bunuri, certificatul de deces, certificatul Dvs de naștere, buletinul de identitate al Dvs, și cu acestea vă adresați inițial la un notar care, ulterior o să vă îndrume și o să vă spună ce acte mai sunt necesare și de unde le obțineți.

Succes.

23 octombrie 2020