Mostenire

7 februarie 2019 56

Buna ziua! Am o ruda, a carei sotie a decedat in octombrie 1997. Ei aveau in comun un apartament obtinut prin privatizare. Sotia lui decedata avea un fiu care a decedat inaintea ei in mai 1997, el era casatorit si avea un fiu de 3 luni, dar locuia la Ucraina, sotia fiind ucraineanca. Dumnealui nu a depus pana acum sa primeasca cota parte a sotiei decedate. Care este procedura acum la moment? Poate ca nepotul sa pretinda la cota parte, daca nici nu a fost aici vreodata?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Tatiana

Dacă am înțeles corect soție și soț au dobândit în timpul căsătoriei un apartament în urma privatizării acestuia.
Soția avea un copil (e dintr-o altă relație, deoarece nu e clar?) și soțul la fel avea un copil din altă relație.
Astfel, mai întâi a decedat fiul soției după care a decedat... mai detaliat și soția. Prin urmare a rămas în viață doar soțul și fiul acestuia (din mesaul dvs nu e clar dacă e fiul lor comun).
În cazul în care soții nu au avut copii comuni, a decedat fiul acesteia (și nu are succesori) și este în viață soțul (are un fiu din altă relație?!) atunci acesta este unicul moștenitor. Dacă soțul la fel a decedat, însă în viață mai este fiul lui care, în pofida faptului că este dintr-o altă căsătorie are dreptul să primească ceea ce i se cuvenea tatălui său ca și moștenitor al acestuia.

În asmenea circumstanțe, după caz, reieșind de cine este în viață, urmează să fie înaintată o acțiune privind constatarea acceptării succesiuni prin intrarea în posesia de facto a bunurilor sau prelungirea termenului de acceptare a succesiunii cu până la 3 luni.
După ce se adoptă o asemenea hotărâre judecătorească urmează să meargă la notar din raza aflării bunurilor.

În cazul în care este vorba despre un bun imobil sub formă de apartament, faptul că persoana este doar cetățean al Ucrainei nu influențează, însă va fi necesar de a traduce actele și legaliza notarial traducerea acestora în Ucraina dacă, moștenitorul e născut și a locuit doar acolo și nu dispune de acte de identitate eliberate de autoritățile RM.

De remarcat, că în speța dată urmează a fi aplicate prevederile Codului civil al RSSM deoarece, succesiunea după soție s-a deschis în anul 1997, dată la care era în vigoare o altă lege care, ce se aplică situației.

7 februarie 2019

Imi cer scuze de neclaritate. Deci doar doamna care este decedata a avut copil (fecior carea decedat inaintea ei). Respectiv fiul ei din alta casatorie(ruda mea nu are nici un copil) avea pe atunci copil mic de 3 luni. Acel nepot al respectivei doamne poate fi considerat si el succesor... mai detaliat la cota parte din acel apartament,el fiind cetatean al Ucrainei si nici macar nu a fost aici.

7 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Care e situația cu soțul și dacă aceștia au avut vreun copil în comun sau soțul poate avea copilul lui?
Nepotul doamnei este fiul de copilului său decedat sau nepot pe linia colaterala de la frate sau soră?

7 februarie 2019

In comun nu au avut nici un copil.Doar doamna decedata a avut un fiu care la rindul sau a decedat inaintea ei.Nepotul doamnei este de la fiul decedat.

8 februarie 2019