Moștenirea unui apartament de către 2 fiice din căsătorii diferite

26 aprilie 2021 31

Bună ziua. Tata a decedat anul trecut. Are 2 fiice - o fiică din prima căsătorie și eu. Pe numele lui era scris apartamentul pe care planifica să mi-l lase moștenire, însă nu a reușit să întocmească testamentul. Acum sora (fiica lui din prima căsătorie) pune condiții pentru a renunța la partea sa de moștenire. Toate costurile ce țin de apartament timp de ani buni de zile au fost suportate în comun de tata și mama mea. Sora nu a contribuit. Tratamentul tatălui care era bolnav de cancer, costurile procedurii de înmormântare au fost suportate de mama mea și de mine. E posibil ca cota primei fiici a tatălui să treacă mie în condițiile în care nu a contribuit la întreținerea apartamentului, la tratamentul costisitor și la costurile înmormântării tatălui? Sau am nevoie de acordul ei și trebuie să accept condițiile impuse de ea?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Nadejda, chestiunea DVS se rezolvă în istanță, unde DVS o să depuneți probele convigătoare asupra tatălui DVS și apartament.

26 aprilie 2021
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua, dna Nadejda.
Toți copiii au aceleași drepturi asupra averii părintelui, indiferent dacă au locuit sau nu împreună. Nu rămîne decît să negociați condițiile impuse, sau, dacă nu ajungeți la un numitor comun, să partajați apartamentul prin intermediul instanței de judecată.
Totodată, urmează să luați în calcul că soția lui (probabil... mai detaliat mama Dvs.) de asemenea are dreptul la o cotă parte din masa succesoarală, în cazul în care au fost în căsătorie pînă la momentul decesului.

26 aprilie 2021