Mostenire apartament neprivatizat

15 februarie 2020 53

Parintii mei de varsta inaintata detin un apartament in bloc “de cooperativa”. La Cadastru le-au spus ca nu e nevoie sa-l privatizeze pentru ca sunt proprietari de la inceput. As vrea sa stiu daca copiii mostenitori, in cazul decesului parintilor, pot revendica mostenirea cand nu exista un act de privatizare.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru siguranță, demarați acțiuni de restabilire a documentației de proprietate, aceste acte sunt posibil de restabilit daca nu le aveți la mînă. Astfel, după deces, veți fi sigur că puteți moșteni acel imobil.

18 februarie 2020