Mostenire cand unul din copii se afla peste hotare

27 noiembrie 2020 216

Buna ziua. Tata a murit 3 luni in urma, mama si cei 3 copii sunt in viata. Mama vrea sa perfecteze actele de mostenire, dar unul din copii nu locuieste in tara si nu poate veni acasa. Pentru ca mama sa faca documentele pe numele ei, e nevoie sa fie prezenti si copiii, sau e posibil cu procura din partea celui care se afla peste hotare? Care e procedura? Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Cel mai simplu este sa obțină o procură si sa acționeze în numele acestui copil plecat

28 noiembrie 2020