Moștenire (completare)

16 decembrie 2020 23

Multumesc de răspuns. Referitor la întrebarea pe care v-am adresat-o anterior (mama decedata 3 luni in urma, un copil acasă, 2 peste hotare, încă nu am depus actele). Mama a decedat pe 8/09/2020, eu si fratele vrem sa renuntam la partea noastră in favoarea surorii. As vrea sa mai precizez ceva: moștenirea după decesul tatălui a fost înregistrată doar pe numele mamei, noi (copiii) atunci am renunțat in favoarea mamei pentru a fi unicul mostenitor si pentru a nu avea nevoie de semnătura noastră in caz de vânzare a imobilului. Adică noi acum, după decesul mamei, moștenim tot ce avea ea. In acest caz, procedura e la fel? Este posibil sa facem procura la consulat pe sora ca sa se ocupe ea de documente si sa le treacă mai tarziu pe numele ei ca moștenitor unic, sau trebuie sa fie împuternicită o persoana terță? Ati scris ca se poate renunța in primele 3 luni de zile. In cazul nostru, au trecut 3 luni si ceva, mai putem renunța pentru a-i dona cotele surorii sau nu? Precizez ca si eu si fratele avem copii.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Actual, procedura e diferita, renunțul la mostenire nu va rezolva problema ci doar va creaza noi probleme, daca renunțati, urmatorii succesori sunt copii dumneavoastră si nu sora, mai bine de acceptat si ulteruor de vindut sau donat surorii, actiunea se face in vaza de procura care poate fi intocmit pe... mai detaliat terț reprezentant care sa se ocupe de intreaga procedură sau poate fi intocmita pe numele surorii.

7 ianuarie 2021