Moștenire complicată din cauza decesului unui potențial moștenitor și imposibilității de a localiza un alt moștenitor

7 februarie 2023 71

Bună ziua. Bunica a decedat 8 ani în urmă și a lasat o casa la țară, unde tot timpul a locuit familia noastră care a avut grijă de bunica menționată. Acum tatăl meu dorește să perfecteze actele pe acea casă, dar el mai are un frate și 2 surori. Fratele tatălui este de acord ca tata să moștenească casa, însă surorile s-au mutat mai mult de 30 de ani în urmă în Ucraina. Una din ele a decedat în jur de 12 ani în urmă (certificatul de deces a fost pierdut), iar de a doua soră nu știe nimeni nimic. Acum, din cauza situației din Ucraina, nu este posibil să mergem acolo ca să perfectăm un nou certificat de deces pentru sora tatălui și s-o căutăm pe cealaltă. Ce putem face în acest caz?

Jurist comments 2

  • Avocat
  • Alte domenii

Nici nu este necesar să caute alți moștenitori care nu au acceptat moștenirea conform legislației de pînă la 01 martie 2019......adresați-vă în judecată cu cerere privind constatarea faptului acceptării succesiunii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale, cu anexarea de certificate de la primărie, bonuri de plată a impozitelor,... mai detaliat serviciilor comunale ș a

8 februarie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu este necesar acordul celorlalți moștenitori legali care nu au acceptat moștenirea prin nici o modalitate prevăzută de legea la momentul decesului...

8 februarie 2023