Mostenire complicata din cauza lipsei unui act

8 decembrie 2022 28

Buna ziua. Sora tatalui (matusa X) a mostenit in 2003 de la sora ei (matusa Y) o casa, un teren agricol si o vie. Casa si pamintul arabil au fost vandute (am gasit actul de vanzare). Matusa X in 2020 a lasat testament fratelui meu pe toata averea. Fratele lucreaza de multi ani via mentionata (mostenita de matusa X de la matusa Y). Dupa decesul matusii X, fratele a incercat sa faca sucesiunea, dar s-a impotmolit cu actele in privinta viei amintite. Notarul care se ocupa de succesiune cere actul de mostenire a matusii X de la sora ei, dar nu l-am gasit in actele ramase. La randul sau, notarul la care matusa X a facut mostenirea lasata de matusa Y il poarta pe frate pe drumuri de jumate de an - ba vino pe data cutare, ba mai nou e foarte ocupat si nu are timp sa caute acte perfectate in 2003. Care ar fi urmatorii pasi ca fratele sa obtina acel act care dovedeste mostenirea matusii X in privinta viei amintite? Putem merge undeva - la arhiva? - sau trebuie sa asteptam pana va binevoi notarul sa elibereze acel act in original? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua! As putea sa va ajut cu careva informatii si consultatii. Sunati la nr. de telefon 069049267.

12 decembrie 2022