Moştenire cotă de pământ

16 iulie 2018 139

Poate oare un cetățean originar din R. Moldova, care actualmente deține cetățenia altui stat să primească moștenire cotă de pământ în RM? După decesul tatălui care făcuse testament pe fecior, dar nu era indicat că el rămâne proprietar și după decesul părintelui, feciorul nu mai poate gestiona acest teren de pământ. Feciorul este cetățean al altui stat și nu deține cetățenia RM.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Legea interzice vanzarea-cumpararea terenului agricol de catre strain, dar nu mostenirea. Deci nu sunt impedimente legale sa mosteniti, ca cetatean strain, terenul agricol.

O alta solutie este sa renuntati la mostenire in folosul unei alte rude.

16 iulie 2018