Mostenire - cote de teren agricol

4 septembrie 2023 3

Buna ziua. Parintii mei au decedat in 2008. De la ei mi-au ramas 2 cote de teren agricol, insa nu am facut procedura succesorala la notar. Toti acesti amam primit cota de grau de la antreprenorul cu care tata a incheiat contract de arenda. Recent am aflat ca cotele tatalui meu au fost vandute unui alt antreprenor, in pofida faptului ca detin la mine titlurile de proprietate pe cotele de teren, care sunt inregistrate pe numele tatalui meu decedat. Este posibil asa ceva? Ce urmeaza sa fac?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Andrei,
E bine sa operati cu fapte dar nu zvonuri, Pentru inceput trebuie sa verificati cine este inregistrat in Registru bunurilor imobile (detinatorul acestui registru este cadastru) si deja dupa ce detineti aceasta informatie o sa stiti ce sa faceti. La fel, puteti sa va adresati unui avocat... mai detaliat pentru o consultatie, unii avocati au acces la Registru in mod on line,

4 septembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Andrei! Situatia dvs., este posibil de solutionat, numai ca in primul rind este necesar de o analiza juridica a actelor pe care le detineti. Pentru informatii, detalii si asistenta juridica puteti apela la nr. de telefon 069049267

4 septembrie 2023