Mostenire cu intarziere inexplicabila

9 noiembrie 2021 112

Buna ziua. Bunica a decedat in aprilie 2021, dar a lasat testament pe numele tatalui meu. In iunie am prezentat documentele notarului pentru deschiderea procedurii succesorale. Nu am primit certificatul de mostenitor nici pana in ziua de azi. Cit timp trebuie sa treaca ca sa primesti documentul mentionat? Notarii au un portal unde sunt inregistrate toate mostenirile deschise. Daca mostenirea noastra nu este pe portal, inseamna ca notarul ne minte, sau eu nu inteleg ceva?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna d-na Natalia, termenul de prescripție e de 6 luni, după aceasta notarul trebue să vă prezinte documentul notarial. Da există un portal notarial, unde sunt indicate documentele notariale întocmite deja de notar, dar nu vă garanțezi, că DVS o să aveți acces la acest portal. Eu vă propun să... mai detaliat eșiți cu o cerere la Ministerul Justiție , unde să stipulați celea menționate în mesaj, fiindcă notarii se supun MJ pentru o claritate.

10 noiembrie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Blin, Grigoraș citește naibii Codul Civil modernizat dar daca nu cunoști și nici nu ai dorință de a cunoaște, mai bine inchideți gura și nu emana idei tîmpite in aer că pe urma a asemenea ca tine tragem rușinea cu toții, induci lumea in eroare și înrăiești unul împotriva altuia... mai detaliat fara motiv.

La moment, cei decedați după 01.03.2019 urmează să renunțe la moștenire in termen de 3 luni, daca nu au facut acest lucru, înseamnă că au acceptat moștenirea, termenul de 6 luni a fost exclus.

La moment, pentru cei decedați ulterior datei enunțate supra, din data adresării la notar, se utilizează termenul de 3 luni pentru adresarea tuturor celor interesați sa se adreseze la notar.
In calitate de formă de publicare, intrați pe siteul cnm.md și verificați daca este publicarea privind deschiderea procedurii succesorale dupa decesul persoanei, urmează a fi publicat obligatoriu.
Inclusiv urmează a fi efectuată publicare in Monitorul oficial.
De regula dupa 3 luni din data publicarii in Monitorul oficial se eliberează certificatul de moștenitor.

Dacă doriți informații si nu le puteți obține verbal, sunteți in drept sa va adresați in scris pentru a obține un răspuns scris.
Pînă a incepe a invinui, cel mai bine incercați sa obțineți o soluție amiabilă, contrar, o să vă certați mult și o sa irosiți nervii în zadar.

10 noiembrie 2021