Mostenire cu neintelegeri

12 iulie 2021 74

Buna ziua. Tata a decedat in 2016. Detinea 3 cote de teren agricol. Eu am depus actele la notar dupa 6 luni, acesta a chemat sora la partajare, dar ea nu s-a prezentat. Am trecut astfel 2 cote de teren agricol drept mostenire mie, fiindca asa a fost vointa tatalui. Ei I-am lasat o cota. Acum ea ma da in judecata. Ce drepturi are ea, daca eu am facut totul, punand-o pe ea la curent. P.S. Ea nici pana acum nu a perfectat actele la cota ramasa.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
La caz, cel care a dorit, acela a moștenit, nu puteți fi învinuită, Codul Civil de la acel moment permitea acest fapt.
Urmează să fie studiat dosarul dacă a fost intentat in judecată, urmează să identificăm pe ce se bazează, nu neaparat are dreptate.

13 iulie 2021