Mostenire de la bunic

22 martie 2020 49

Buna ziua. Am fost 3 frati, din care 2 au murit, iar unul din fratii mei are o fetita. Parinti nostri au divotat cand noi eram mici, mama a murit mai demult, iar tata de curand. Singurii mostenitori suntem eu si nepoata mea (fiica fratelui decedat). Ce cota de mostenire are nepoata mea de la bunic? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Per general, Nepoatei ar fi trebuit să ii revină vota ce urma a-i reveni tatălui acesteia după decesul părintelui vostru.
Totuși sunt multe semne de întrebare, totul depinde cînd au decedat persoanele, adică consecutivitatea.

23 martie 2020