Moștenire de la bunica

17 iulie 2019 48

Bună ziua. Bunica a decedat în anul 2003, testament nu a lăsat la nimeni. Sunt 5 frați, in casa bunicii a rămas cel mai mic fiu, respectiv i-a ramas si cota de pământ. El are o fiică din concubinaj, care îi poartă numele de familie. Cativa ani in urmă, 3 dintre frați au semnat precum că se dezic de moștenire, dar tatăl meu nu a știut nimic pana nu demult, deoarece i-au falsificat semnătura la notar. Respectiv, casa si cota de pământ a fost scrisă pe numele fiicei celui mai mic dintre frați. Întrebarea mea este: ce drepturi are acum tatăl meu? Poate să-și recupereze partea de moștenire si care este procedura?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
In cazul dat, situația este complicată, deoarece, dacă chiar nu au foat semnate careva refuzuri, sau poate nu a fost identificat tatăl ca moștenitor, urmează sa vă adresați în instanța de judecată cu cerere cu solicitarea anulării certificatului de moștenitor a celui ce a moștenit si să vă incadreze... mai detaliat ca succesor pentru a putea moșteni cota ce vă revine.

18 iulie 2019