Mostenire de la bunica

17 septembrie 2019 78

Buna! Bunica prietenei male a decedat cu multi ani in urma (in 2004). Ea a avut trei copii, o fata si doi baieti. Din nefericire au decedati toti. Fiica cu familia ei a locuit intr-o curte cu batrana si dupa decesul fiicii, bunica a ramas sa-si creasca nepotii de mici. Bunica are pe numele ei o cota de pamant, testament pentru acest teren nu exista. Intrebarea este: cum sa procedeze cu acest teren? Au dreptul la aceasta cota acesti copii care au fost crescuti de bunica, sau au dreptul si ceilalti nepoti de la feciori? Pana acum acest teren este folosit de o nora.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Au drept de a pretinde toți nepoții in cote egale dupa decesul bunicii. Sau sunt in drept sa renunțe unul in folosul altuia.
Penru inceput urmează sa se adreseze la notar, problema e că dupa deces, urma in 6 luni sa depuna cerere de deschidere a procedurii succesorale.
Actula, doar daca notarul... mai detaliat va considera posibil, se va deschide procedura, contrar, urmează să solicitați restabilirea termen ului prin instanța de judecată.

2 noiembrie 2019