Mostenire de la bunici

6 august 2019 56

Buna ziua. Buneici meu au decedat in 2008 (bunica) si in 2010 (bunicul). Bunicii au avut un fiu si o fiica, fiul (tatal meu), a decedat recent 30.07.2019. Fiica este cetatean al Ucrainei (ea nu are nevoie de terenurile mostenite de la bunici), si vrea sa scrie toate terenurile dupa mine(nepoata). Dupa ce au decedat bunicii, nu s-au facut actele de mostenire pe fiu sau pe fiica. De ce este nevoie sa facem ca sa perfectam toate actele pe terenuri pe numele meu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru început este nevoie de a repune în termen după decesul buneilor, or, termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni din data decesului, acest fapt se va faceprin instanța de judecată, atît timp cît pînă la moment nimeni nu a pretins.
Nevoie de declarație de la fiica din Ucraina... mai detaliat că nu pretinde la nimic, cu adresarea ulterioară la notar, astfel, o să moșteniți dumneavoatră direct, fără a moșteni mătușa cu ulterioara transmitere în adresa dumneavoastră, fiind scutit de o parte din cheltuieli.

6 august 2019