Mostenire de la parinti

25 septembrie 2019 122

Bună ziua. Tatăl meu a murit recent. Știu ca trebuie acceptata moștenirea timp de 6 luni, însă mama a murit acum 14 ani și nu am făcut nimic. Suntem 2 surori, ambele în străinătate. Poate sa facă totul sora mea cu procura de la mine? Și pentru mostenirea mamei, sa se adreseze in judecata? De ce procura este nevoie? Va mulțumesc!

Jurist comments 1

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna seara Larisa,
Desigur ca sora dvs. poate actiona si pentru dvs. in baza unui mandat/procuri prin care sa o imputerniciti sa actioneze din numele si pentru dvs
Va rog sa acceptati condoleantele mele.

25 septembrie 2019