Mostenire de la parintii care au decedat 8 ani in urma

4 aprilie 2020 109

Buna ziua. Noi suntem 3 frati, iar parintii nostri au decedat in urma cu 8 ani. Eu am avut grija de ei si tot eu i-am inmormantat. Acum vrem sa facem actele pe casa ramasa de la parinti, dar nu stim cum. Un frate de-al meu a decedat si are 5 copii. Cine are dreptul sa mosteneasca?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
Dreptul de a moșteni o au toți copii celui decedat, astfel după părintele dumneavoastră puteți moșteni toți trei copii.
Copii fratelui decedat pot pretinde la cotă ce urma să îi revină acestuia pină la decesul acestuia.
Totuși dacă nu ați adresat la notar pentru a moșteni în termen de 6 luni din... mai detaliat data decesului părinților dumneavoastră, urmează să vă adresați in judecată pentru a fi restabilit in termen sau de a proba faptul acceptării succesiunii prin intrarea în posesie.
Cu hotarirea in cauză, va adresați la notar de la ultimul domiciliu al parintiolor decedați, inclusiv cu certificatul de deces, certificatul dumneavoastră de naștere și buletinul.
În cazul dosarului succesoral deschis la notar, fiecare dintre potențialii succesori pot renunța unul în favoarea altuia.
Informația este prealabilă, concret, informația în poate fi furnizată după studierea actelor.

5 aprilie 2020