Mostenire deschisa 4 aniin urma!

4 ianuarie 2019 50

Buna ziua! Bunica a decedat acum 4 ani, avand 3 copii nu a lasat niciun testament, toate titlurile pe terenuri, casa sunt la mama mea, care a avut grija tot timpul de bunica. Acum unul din fratii mamei, care 12 ani nici nu s-a interesat cum se simte mama lui, pretinde la mostenire. In asa caz, cum se imparte Mostenire? Si unde trebuie sa ne adresam?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Daca unul din mostenitori pretinde la succesiune, solutionarea cazului va avea loc in instanta de judecată.
Daca mama Dvs a posedat bunurile ce au apartinut bunicii, dupa decesul acesteia, se considera ca mama dvs a intrat in posesia mostenirii, si este avantajata juridic fata de fratele ei.... mai detaliat
Pentru asta, in instanta ar trebui depuse si probe privind intrarea in posesiunea asupra succesiunii (sau unei parti din aceasta), de ex: actele ce confirma plata comunalelor, impozitelor, declaratiile martorilor, certificat de la Primărie, etc.

5 ianuarie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru inceput adresațiva la un notar de la ultimul domiciliu a persoanei, sau puteți sa ma contactați pentru a vă direcționa.
Procedura de succesiune are loc doar prin intermediul notarului, cel din urmă o sa va anunțe despre necesitatea adresarii in instanță.
Problema e ca notarii acționeaza puțin diferit și o... mai detaliat sa va clarifice.
La notar prezentați
Certificat de deces și buletin, deoarece pentru moment sa ințeleg că dosarul succesoral nu e deschis, din care considerente va fi nevoie sa vă repuneți in termenul de acceptare a succesiunii, care e de 6 luni din data decesulii persoanei.

5 ianuarie 2019