Moștenire din partea unchiului

22 decembrie 2022 40

Bună ziua. Unchiul meu (fratele mamei) este căsătorit, dar nu are copii. La moment el este țintuit la pat, incapabil să aibă grija de el. Soția lui are grija de el, dar el este nemulțumit de modul in care îl îngrijește și ma roagă pe mine să am grija de el (el știe ca ea i-ar fi infidelă). Mi-a zis că ar dori sa îmi lase moștenire casa, pe care a primit-o moștenire de la părinții lui (bunicii mei). Soția lui, când ne vede că venim să-l vizităm, zice că nu avem ce căuta la el. Ea a ascuns toate documentele lui, el nu are acces la nimic. Cum am putea face legal acest lucru ca noi să avem grija de el și de la ce ar trebui sa începem. Mulțumesc anticipat.

Jurist comments 2

  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna ziua Lilia! Este posibil de solutionat situatia dvs., dar este necesar de o analiza juridica. Sunati la nr. de telefon 069049267

23 decembrie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

testament sau înstrăinarea cu condiția întreținerii pe viață........Articolul 1213 Cod Civil. Contractul de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă

(1) În baza contractului de înstrăinare a bunului cu condiţia întreţinerii pe viaţă, o parte (beneficiarul întreţinerii) se obligă să dea celeilalte părţi (dobînditor) în proprietate un bun imobil sau... mai detaliat mobil, iar dobînditorul se obligă să asigure beneficiarului întreţinere în natură – locuinţă, hrană, îngrijire şi ajutorul necesar pe timpul cît va trăi, precum şi înmormîntare. Acest contract este cu titlu oneros și aleatoriu................................dacă merge vorba de un imobil, contractul trebuie autentificat la notar......

23 decembrie 2022