Mostenire dupa deces

8 ianuarie 2018 83

Buna ziua. Am urmatoarea situatie. In noiembrie 2017 a murit bunica, lasand un testament prin care lasa ca mostenire toate bunurile (casa parinteasca si pamanturile - toate se afla in sat) fiicei A., chiar daca in familie sunt 3 frati. Fiica A inca nu a trecut casa si pamanturile pe numele ei dupa decesul bunicii.
Fiica A:
- nu este interesata de casa si vrea sa o vanda fiicei B, la valoare stabilita de un evaluator, dar sa faca asta fara contract de vanzare cumparare, ci doar sa primeasca banii si sa semneze printr-o declaratie notariala ca a primit bani si nu mai are pretentii la casa.
- pamanturile vrea sa le patreze pe numele ei.
- trebuie faca toate acestea pana la implinirea datei de 6 luni de la deces?
- ce proceduri sunt de parcurs?
Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Victoria,
La momentul dat, fiica moștenitoare nu poate vinde bunurile din averea succesorală, întrucât nu s-au scurs cele 6 luni. Fiica moștenitoare întâi de toate urmează să intre în drepturile sale, ceea ce presupune obținerea Certificatului de moștenitor, ce trebuie înregistrat la Agenția Servicii Publice (în trecut - Cadastru).
Abia... mai detaliat după ce dreptul de proprietate va fi înregistrat pe numele fiicei moștenitoare A, aceasta va putea vinde fiicei B casa.
Potrivit prevederilor art. 212 Cod Civil al RM
„Forma autentică a actului juridic este obligatorie:
a) dacă actul juridic are ca obiect înstrăinarea bunurilor imobile, cu excepţia cazurilor prevăzute expres de lege.”
Conform art. 213 alin. (1) Cod civil al RM: „Nerespectarea formei autentice atrage nulitatea actului juridic.”.
Prin urmare, după ce fiica moștenitoare A primește de la notar Certificatul de moștenitor, merge și îl înregistrează la Agenția Servicii Publice, obține extras șicertificat privind valoarea bunului de la ASP, împreună cu fiica B trebuie să meargă la notar, iar acolo să încheie un Contract de vânzare-cumpărare.
Notă: În acord cu prevederile articolului 1520 Cod civil al RM - Inadmisibilitatea dispunerii de patrimoniul succesoral
„Moştenitorul care a intrat în posesiunea patrimoniului succesoral nu are dreptul să dispună de el pînă la expirarea termenului de opţiune succesorală şi pînă la primirea certificatului de moştenitor.”

8 ianuarie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

cu titlu de adăugire,

Fiica a poate renunța o cotă parte din moștenire în favoare fiicei B, adică poate renunța la moștenirea casei în favoarea ficei B, totuți dacă aceasta urmărește obținerea unei sume de bani în schimb vă îndemn să încheiați un contract de vânzare-cumpărare la notar.

Referitor la procedură, obținerea... mai detaliat certificatului de moștenitor aceasta urmează să-l obțină la notarul din raza de domiciliu a defunctului.

9 ianuarie 2018