Mostenire dupa decesul sotului

20 august 2024 0

Buna ziua. Sunt casatorita si locuiesc in casa parintilor mei. Tata a decedat 12 ani in urma. Mama doreste sa scrie casa pe numele meu, dar avem o problema. Dupa decesul tatalui meu, mama nu a facut actele si a incercat abia acum sa perfecteze actele la cadastru, unde i s-a spus ca sotul ei decedat este proprietar. Notarul a cerut un certificat de la primarie privind compenenta familiei pentru a determina cine este mostenitor. In familiia noastra suntem 3 copii, si anume doua surori si un frate. Fratele este de negasit de mai multi ani. Stim ca locuia in Chisinau, dar nu tinem legatura cu el. Cum se poate perfecta mostenirea in aceasta situatie? Poate mama sa se adreseze in judecata ca sa devina unic proprietar al casei?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Este posibil. Depinde de data decesului tatălui dvs.

21 august 2024
Mihai Gherbovei
  • Avocat

bună
speța dvs nițel este complexă
avocatul tre să lucreze cu notarul
succese

30 august 2024