Moştenire fără testament

2 august 2018 42

Buna ziua. Acum patru ani în urmă a decedat tata, nu a lasat testament. Eu cu sora suntem la evidenţă în casă, mama nu. Dosarul de moțtenire a fost deschis, mama vrea să mergem la notar să dau refuz. Spuneţi-mi, va rog, ce drepturi am eu în cazul acesta? Mulţumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
După decesul tatălui, la 3 moștenitori, fiecăruia vă reveni cîte 1/3 din bunurile ce au aparținut acestuia.
Nu are nici o importanță faptul că sunteți la evidență în imobil.
Astfel, nu poate nimeni să vă oblige să renunțaț la moștenire, doar dacă doriți acest fapt atunci refuzați, O să deveniți coproprietari... mai detaliat ale bunuri, ulterior puteți vinde de la unul în folosul altuia.

3 august 2018