Mostenire in situatia cand actele de proprietate au ars

25 ianuarie 2022 46

Buna ziua. Sunt succesor in baza actului de mostenire si notarul imi cere pentru efectuarea tranzactiilor 2 documente care sunt indicate in extrasul din registrul bunurilor imobile, si anume de la subcapitolul 2. Dreptul de proprietate asupra bunului imobil: Contract de vanzare-cumparare, transmitere-primire a locuintei in proprietate privata nr. 862 din 17.02.2003 (17152/04) si Extras nr. 407 din 16.08.2001 (17152/04). Fosta propiretara a imobilului a decedat, iar documentele au ars in apartament. Imi puteti spune, va rog, cum as putea face rost de aceste 2 documente? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Andrei, eu vă propun să vă deplasați la ASP ( Agenția serviciilor publice ) din localitatea, unde se află bunurile mobiliare, posibil să se păstreze acolo, fiindcă tranzacțiile au avut loc a. 2004.

25 ianuarie 2022