Moștenire în situația când părinții sunt divorțați

21 februarie 2021 20

Bună ziua! Părinți mei sunt divorțați de ani de zile. Nu au facut partajul. Actele casei sunt pe numele ambilor. Tatăl meu a decedat în decembrie anul trecut, noi suntem 5 frați. Mama deține jumătate din casă și noi frații împărțim jumătatea tatălui? Am înțeles că tatăl nostru făcuse o împuternicire unchiului să se ocupe de actele lui. Poate unchiul să pretindă la partea lui tata de moștenire? Multumesc frumos.

Jurist comments 1

Viorel Dodan
  • Avocat
  • Alte domenii

Doar daca tata-l d-voastra i-a intocmit un testament pe numele sau. In rest procura nu ii da dreptul si la mostenire. Masa succesorala va fi parjata proportional de catre notar intre toti mostenirorii de la 1-4 lea grad, inslusiv mama tatalui d-voastra daca este in viata (mama supravetuitoare a defunctului).... mai detaliat In rest cu siguranta ca notarul va elibera certificate de mostenitor legal la toti 5 copii asupra doar la 1/2 cota parte a tatalui. Ulterior deja ve-ti purcede cred ca si la partajarea in natura a averii mostenite, asta daca voi fratii nu ve-ti ajunge la un numitor comun ca mostenitor final sa fie doar unul din voi.

22 februarie 2021