Mostenire intarziata

19 iunie 2019 82

Buna ziua! Mama a decedat 3 ani in urma, mostenirea (cota ei parte din apartament) nu am facut-o in termen de 6 luni. Am apelat la avocat si notar pentru a deschide mostenirea dupa un an de la decesul mamei. Din motiv ca tata e bolnav grav (nu vorbeste, nu merge) a fost nevoie sa facem tutela si din acest motiv iarasi s-a oprit mostenirea. Acum avocatul ne-a ajutat cu procedura de tutela pe sora mea prin intermediul instantei de judecata, deci ea are tutela asupra tatalui meu. Ne intoarcem la mostenire. E corect ca partea mamei sa revina doar tatei, din partea copiilor nu este nevoie de accept sau refuz, e posibil de facut asa fara sa apelam la instanta de judecata (termenul de 6 luni a expirat demult). Noi, copiii, nu locuim in casa parintilor de multi ani, dar desigur mereu i-am sustinut financiar.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
În contextul speței, cota ce aparținea mamei urmează a fi moștenită de tată si copii proporțional.
Astfel, la notar urmează a fi introdus refuzul sau acceptul cotei de fiecare din potențialii succesori. Dacă dosarul succesoral e deschis în termen, nu e nevoie de judecată, dacă termenul e trecut, e nevoie... mai detaliat de instanță pentru repunere în termen.

20 iunie 2019