Mostenire intre 3 surori

4 iunie 2021 80

Buna ziua! Suntem 3 surori si ambii nostri parinti au decedat intr-un interval de 6 luni. A ramas ca mostenire casa parintilor, pe cae am decis sa o impatim in mod egal.
Este posibil de perfectat documentele online. Eu (63 ani) si o sora (52 ani) locuim in Cipru. Actualmente, in conditii de pandemie, ne este dificil sa ne deplasam in Moldova. A treia sora (61 ani) se afla in Moldova. Cum si ce documente sa pregatim pentru procedura succesorala? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua. Trebuie să vă prezentaţi la notar pentru a deschide dosare de moştenire după ambii părinţi. Perfectarea documentelor on-line nu este posibilă, doar prezenţa fizică a moştenitorilor sau a persoanei împuternicite. La notar pentru deschiderea dosarului de succesiune se prezintă: - certificatul de deces, certificatul de naştere a moştenitorului... mai detaliat şi certificat privind ultimul loc de trai al defunctului.
Pentru detalii mă puteţi contacta, telefonul şi e-mail-ul este indicat în datele de profil.

5 iunie 2021