Mostenire intre 5 frati

31 martie 2018 147

Se pot face acte pe casa fara dezbaterea mostenirii, daca unul din 5 frati ai tatei nu este de acord? Casa nu este trecuta pe titlu, iar actele pe pamant sunt pe bunicii decedati. Patru frati vor sa ne faca actele fara nicio problema, in afara de cel de al cincilea care vrea o suma de bani. Ma intereseaza daca se pot face actele pe casa si teren fara partea care o vrea el?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,

În primul rînd urmează să vă adresați la notar pentru deschiderea dosarului de succesiune în termen de 6 luni din data decesului persoane, fiind termen obligatoriu, în caz contrar notarul poate să vă redirecționeze către instanța de judecată pentru a vă repune în termen.

Cît privește moștenirea ce urmează a... mai detaliat fi împarțită intre 5 frați, averea succesorală se va inregistra în cote egale între cei ce vin cu solicitarea, cel de a 5 frate poate depune cerere privind renunțarea la cota ce îii aparține in favoarea celorlalți.
În cazul în care nu întreprinde nici o acțiune, atunci moștenesc doar cei ce au solicitat, cota celui ce nu solicită rămîne vacantă.

Sigur mai există unile nuanțe, la stabilirea cotelor din averea succesorală, în lipsa unuia, poate apărea obligația de stabilira a acestora prin instanță.

1 aprilie 2018