Mostenire intre soti

11 iulie 2023 3

Buna ziua. Cum poate matusa mea prelua mostenirea dupa decesul sotului ei? Ei nu au avut copii, dar unchiul decedat are o sora. Aceasta a semnat la notar ca nu pretinde la bunurile fratelui decedat. Tatal decedatului e disparut fara veste de pe timpul razboiului si nu sunt acte de deces in arhiva. Cum putem proceda in continuare? Dosarul e deschis deja de aproape un an si tot sta pe loc. Matusa nu poate intra in mostenire ca ulterior sa-mi faca mostenirea mie.

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Încercați prin instanța de judecată să declarați persoana decedată.
Articolul 168. Declararea persoanei decedată

(1) Persoana poate fi declarată decedată prin hotărîre a instanţei de judecată dacă timp de 3 ani la domiciliul său lipsesc ştiri despre locul unde se află sau după 6 luni dacă a dispărut în împrejurări ce... mai detaliat prezentau o primejdie de moarte sau care dau temei a presupune că a decedat în urma unui anumit accident.

(2) Un militar sau o altă persoană dispărută fără veste în legătură cu acţiuni militare poate fi declarată decedată numai după expirarea a 2 ani de la încetarea acţiunilor militare.

(3) Ziua morţii persoanei declarate decedată se consideră ziua la care hotărîrea judecătorească privind declararea decesului ei a rămas definitivă. Dacă o persoană dispărută în împrejurări care prezentau o primejdie de moarte sau care dau temei de a presupune că a decedat în urma unui accident este declarată decedată, instanţa de judecată poate să declare ca dată a decesului ziua morţii ei prezumate.

(4) Declararea decesului produce aceleaşi efecte juridice ca şi decesul fizic constatat.

11 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, la caz consider că sunt două proceduri succesorale diferite și nu trebuie să fie comasate.
În privința procedurii succesorale a moșului decedat consider că trebuie mătușa să întrebe notarul de ce lucrurile merg atât de greu. Dacă sunt anumite obstacole ele trebuie să fie soluționate.
În privința tatălui... mai detaliat decedatului (persoana dispărută fără veste) este necesar să cunoaștem în care război a fost implicat or potrivit art. 168 alin. (2) din Codul Civil, un militar sau o altă persoană dispărută fără veste în legătură cu acțiuni militare poate fi declarată decedată numai după expirarea a 2 ani de la încetarea acțiunilor militare.
După ce se obține certificatul de deces a tatălui decedatului se va deschide procedura succesorală or potrivit art. 2165 Cod Civil, moștenirea se deschide la momentul decesului celui care a lăsat moștenirea, fie că este fizic constatat, fie că este declarat prin hotărâre judecătorească definitivă.
Potrivit art. 2167 alin. (3) dacă legea nu prevede altfel, pot fi moștenitori doar persoanele fizice care sânt în viață la momentul deschiderii moștenirii sau persoanele juridice care există la momentul deschiderii moștenirii.

11 iulie 2023

Va multumesc !

15 iulie 2023