Mostenire lasata de tata care a decedart acum 7 ani

3 decembrie 2019 235

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, cum procedez cu casa parinteasca, daca tata a decedat acum 7 ani, iar mama inca este in viata, dar nu are resedinta in aceasta casa. Cine si ce drepturi are, daca acolo sunt domiciliata eu, iar sora - nu? Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Reședința nu are nici o importanță.
Mergeți cu certificatul de deces și buletinul la notar pentru a deschide dosarul succesoral.
Dupa decesul tatălui, moștenitori sunt soția cit și copii, in parți egale, sau unul poate refuza in folosul altuia.
Daca notarul vă refuză, vă va explica motivul, ar fi vorba despre faptul că... mai detaliat această cerere de deschidere a dosarului succesoral urma a fi deschis in termen de 6 luni din data decesului.
Astfel, posibil că va fi nevoie de acțiune in instanță privind constatarea faptului acceptării succesiunii prin intrare in posesie.
Astfel, pentru inceput mergeți la notar.

3 decembrie 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Contactati-ma la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

3 decembrie 2019