Moștenire lasata fiicei vitrege

16 iulie 2019 33

Într-o căsătorie nelegalizată, ambele parti au apartamente. El are o singură fiică in Romania, ea are una aici. Ambii trăiesc în apartamentul ei, iar fiica s-a mutat in apartamentul lui. Aceasta a schimbat uși, geamuri termopan in apartament, a avut niște cheltuieli. Întrebarea mea: poate tata, fără știrea fiicei sale, să facă moștenire în favoarea fiicei vitrege? E pericol să rămână fără apartament.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Căsătorie nelegalizată nu există -ar fi vorba deconcubinaj?
Înacest sens, succesordupă decesul oricărui dintre concubini vine rudele de gradulI adică fiica.
Sigur, dacă soțul are bun imobil în proprietate, fiind unic proprietar sau pe cote părți(urmează de studiat deoarece nu e clar), acesta poate prin testament să testeze toată averea sa... mai detaliat către persoana X sau Y pe care o consideră demnă de a moșteni, în acest sens nu e nevoie de a obține careva acorduri de la cineva, este voința persoanei și asta e tot.

17 iulie 2019