Mostenire legala cu multi potentiali mostenitori imprastiati prin lume

6 octombrie 2023 3

Buna ziua. Sora mea, care nu a fost casatorita si nu a avut copii, a decedat si nu a lasat testament. Eu sunt ultimul frate ramas in viata, dar am 14 nepoti de la fratii si surorile decedate. Timp de doi ani de zile nu pot da de urmele nepotilor imprastiati de multi ani prin lume. Pot eu sa-mi inregistrez cota mea parte de mostenire legala? Dupa sora au ramas 1,39 ha de pamant arabil ca mostenire, pe care nu le pot trece dupa mine. Cum sa procedez in aceasta situatie incurcata?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Mihai Gherbovei
  • Avocat

Buna Ion.
Adresați-vă la un notar public din oraș raion acolo unde sunt bunurile spre moștenire, veți obține toată informația necesară.

9 octombrie 2023