Moștenire mult întârziată

28 aprilie 2022 76

Bună ziua. Într-o familie sunt 7 (șapte) frați, iar părinții au lăsat testament pe casa de locuit la 2 (doi) frați. După decesul părinților cei 2 (frați) au fost la notar și au început să facă actele pe casă pe numele lor, dar au trecut deja 10 ani și inca nu au finalizat actele. Acum, dacă cei 2 frați după 10 ani așa și nu au trecut imobilul pe numele lor, pot ceilalți 5 (cinci) frați sa pretinda la averea mentionata?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Roman, eu de o dată îți atenționezi, că cei 5 frați nu pot să pretindă la averea părințeilor decedați. Trebuie de văzut din ce cauză, cei 2 frați nu sau conformat pentru a deveni proprietari.

29 aprilie 2022