Moştenire nedorită a unui teren

14 martie 2018 45

Buna ziua. Vă rog frumos să-mi daţi un răspuns la întrebarea mea. După decesul mătuşii în anul 2007, eu am moştenit apartamentul ei. Iar în 2016 pe adresa apartamentului a venit avizul de plată a impozitului pe terenul pomicol (acest teren eu nu l-am moştenit şi nici nu doresc). Însă perceptorul fiscal şi notarul zic că sunt obligată să-l moştenesc. Titlul de proprietate asupra acestui teren a fost pierdut de mătuşă. Mulţumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Ludmila,
Bănuiesc că întrebarea ar fi dacă puteți să renunțați la teren? - Răspunsul este nu, cu condiția că dvs sunteți moștenitor legal, sau moștenitor testamentar și în testament era scris că defunctul testează toată averea sa la momentul decesului Dvs.
Aceasta, deoarece ca succesor puteți accepta doar în totalitate... mai detaliat bunurile care sunt lăsate moștenire, cu excepția cazului când printr-un testament vi s-a testat doar apartamentul și atât!

14 martie 2018