Moştenire nedorită a unui teren

15 martie 2018 56

Mulţumesc pentru răspuns. Din păcate nu pot accepta moştenirea terenului pomicol, este perdut titlul de proprietate pe teren. Deci, voi fi nevoită să apelez la cadastru, la geodezişti etc., să achit sume mari.... şi apoi să-l fac cadou primăriei.? Şi dacă nu achit impozitul pe teren, nu fac actele de moştenire pe teren, ce urmează apoi, pot fi trasă la răspundere? În ce condiţii primăria poate să-mi ia terenul? Mulţumesc anticipat.

Jurist comments 1

Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Stimata Ludmila, mostenitorul are dreptul sa accepte sau sa nu accepte mostenirea. Daca doriti sa acceptati doar o parte din mostenire (in cazul in care pe linga teren sunt si alte bunuri) nu puteti sa o faceti. Renuntarea partiala la mostenire nu este permisa de lege (vedeti articolul 1527 Cod... mai detaliat Civil http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=325085 ).

16 martie 2018