Mostenire neperfectata la timp

28 aprilie 2023 36

Buna ziua. Tata a decedat 17 ani in urma. Casa si un teren agricol sunt inregistrate pe numele lui. Suntem 5 copii in familie. Ce documente sunt necesare ca mama sa treaca casa si terenul pe numele ei? Si care e procedura? Multumesc.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Trebuie de înaintat o cerere în judecată și de constatat că mama dumneavoastră a a acceptat moștenirea bunurile prin intrarea în posesie de fapt a bunului.
Cu hotărârea judecătorească deja reînregistrează dreptul de proprietate.

29 aprilie 2023