Moștenire neperfectată la timp

18 ianuarie 2024 3

Bună ziua. Tatăl meu a moștenit prin testament casa și terenuri agricole lăsate de bunici, dar nu a perfectat moștenirea pe numele lui imediat după decesul acestora și actele au expirat. Acum cineva din sat este interesant să cumpere terenurile, dar pentru a efectua această procedura legal, a fost nevoie ca tata să perfecteze toate actele pe numele său. De toate acestea s-au ocupat persoanele interesate și toată procedura are loc în raionul Ungheni. Suma pe care, din spusele cumpărătorilor, trebuie s-o achite tata este 20.000 lei! Aceste persoane știu că părinții nu dispun de această sumă și le-au propus să o deducă din prețul tranzacției. Ei îi propun tatălui un preț de 15.000 lei pentru un teren. Bănuiesc că ar fi vorba de o escrocherie, ca la final să-i dea doar ceva bănuți, invocând motivul că perfectarea actelor a costat mult.
Este posibil să coste atât de mult această procedură? Vă mulțumesc din suflet!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

dacă există testament și moștenitorul a acceptat moștenirea prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale (folosința, administrarea, achitarea impozitelor, darea în arendă ș.a.) atunci se consideră că a acceptat moștenirea (dacă decesul bunicilor a avut loc până la 01.03.2019) și trebuie să se adreseze la un notar să prezinte... mai detaliat probele respective privind acceptarea moștenirii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale iar dacă notarul refuză, este posibil constatarea faptului acceptării moștenirii prin intrarea de fapt în posesia averii succesorale prin instanța de judecată......

20 ianuarie 2024
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Tatiana, buna ziua

In cazul in care actele deja au fost pregatite solicitati sa va prezinte dovada ca actele au fost pregatite.

De asemenea, nu este clar daca tatal Dvs a eliberat vreo procura si împuternicirile din acea procura, prin care a imputernicit acele persoane sa actioneze din numele lui.

Pentru a... mai detaliat afla pretul de piata a unui teren va adresati la un evaluator autorizat care va poate evalua bunul.

In general serviciile unui avocat daca a fost necesarai întâi sa se adreseze in instanța de judecata, si apoi serviciile unui notar costa ceva bani insa ma îndoiesc că ar fi costat mai mult de 10000 lei.

Daca au fost perfectate actele va puteti adresa mai intai la notar sa verificati daca a fost eliberat certificatul de moștenitor si care a fost costurile procedurii de mostenire, deoarece notarii elibereaza bonuri de plata.

Cu respect,
Igor Brinister

20 ianuarie 2024