Mostenire pe toata casa, in care sotul nu locuieste de 15 ani

9 iunie 2017 38

Daca sotul cu sotia au divortat de 11 ani oficial in baza certificatului de divort, dar nu locuiesc impreuna De vreo 15 ani. Imobilul Este pe sotie insa la eliberarea titlului pe teren in Anul 2000 nu Este divortul. Mai inainte daca unul din soti nu locuiau impreuna timp De trei ani - nu avea parte. sunt schimbat sau ceva gresesc? Vreau sa fac fiicii mostenire insa notaru spune ca pot numai o parte sa fac. Cum sa fac pe toata casa fara sot, ca nu stiu unde se afla de multi ani. Multumesc mult .

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua d. Galina,
Este prea putina informatie pentru a da un raspuns complet.
Pentru un raspuns cat mai calificat contactati direct un avocat.

11 iunie 2017
Octavian Cazac
  • Avocat

Inteleg ca in 2000, când s-a eliberat si s-a inregistrat titulul de autentificare, inca erati casatoriti. Deci Oficiul Cadastral Teritorial a inregistrat ambii soti ca coproprietari ai imobilului. Prin urmare, nu puteti testa intregul imobil, ci doar cota ce va apartine. Consultati un avocat sau notar sa vad... mai detaliat situatia concreta pe acte.

11 iunie 2017