Mostenire prin testament

12 mai 2021 43

Buna ziua. Parintii mei au intocmit testamente prin care fiecare lasa toata averea sa celuilalt sot. Tatal meu a decedat recent. In cat timp mama devine proprietara a tuturor bunurilor? Ce acte trebuie intocmite? Banuiesc ca exista o perioda anume in care trebuie facut totul? Doamna notar care a autentificat testamentul nu ofera consultatii telefonice, dar din cauza pandemiei nu ma pot prezenta la ea in Republica Moldova, fiindca locuiesc in alta tara.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna,
Păi vb de testament. Mama dstră este înscrisă în acel testament sau nu?

13 mai 2021
Serghei Sandu
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună. Mama trebuie să se prezinte la notar cu buletinul de identitate, testamentul, certificatul de deces (al tatălui dvs.) și să deschidă dosar de succesiune după decesul tatălui dvs. Ulterior prezintă actele referitoare la bunurile și/sau activele care le-a avut tata.

14 mai 2021