Mostenire testament

18 iulie 2017 748

Buna ziua! Pentru deschiderea dosarului de mostenire la notar, daca am testament de la tata pe cind inca era in viata unde scrie ca toata averea mi se revine doar mie, este nevoie si de careva declaratie de la frate cu refuz de mostenire? Notarul la care am fost mi-a cerut asa declaratie. Acum tata nu e in viata, sintem doi copii, fratele e peste hotare de multi ani, mama a decedat cu mult timp inaintea tatalui. Multumesc!

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar in cazul mostenirii legale urmeaza sa prezentati refuzului fratelui ! In cazul dstra testamentul se anexeaza la dosarul succesoral avind drept consecinta juridica , transmiterea prin certificat de mostenitor legal a tuturor bunurilor succesorale !

18 iulie 2017
Elena Mocanu
  • Notar
  • Alte domenii

Mostenirea instrumentata de notar este o procedura necontenciasa. Daca notarul detine informatii despre existenta altor mostenitori el intreprinde actiuni sa-i informeze. In cazul mostenirii testamentare moștenitorii rezervatari (mostenitorii de cl. I (din care face parte și fratele Dra) pensionari sau invalizi)au dreprul de a mosteni indiferent de continutul testamentului.

19 iulie 2017