Mostenire testamentara

14 decembrie 2023 3

Buna ziua. Daca exista un testament, poate sa mai pretinda la averea lasata de cel decedat o alta persoana, care nu este menționata in testament?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Angela! Este necesar de analizat testamentul, este posibil dacă în testament nu este indicat că toată averea se testează sau dacă este moștenitori rezervatari, atunci indiferent ce este prevăzut în testament, poate moșteni. Pentru detalii și ajutor juridic, puteți contacta 069049267

15 decembrie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Poate pretinde dacă sunt succesori rezervatari.
Articolul 2530. Moștenitorii rezervatari

(1) Moștenitorii rezervatari păstrează dreptul de a moșteni, independent de conținutul testamentului, cel puțin ½ din cota succesorală ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de moștenire legală (rezervă succesorală).

(2) Sînt moștenitori rezervatari moștenitorii legali de clasa întîi, părinții defunctului,... mai detaliat precum și soțul supraviețuitor dacă, la data deschiderii moștenirii, defunctul avea nemijlocit față de respectivul moștenitor o obligație de întreținere conform Codului familiei.

15 decembrie 2023
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Depinde de textul testamentului, se testează toată averea sau doar o parte, urmeaza a fi verificat daca sunt persoane rezervatare ... Sunt unile nuanțe.

15 decembrie 2023