Mostenire testamentara

13 aprilie 2020 85

In anul 2003 bunicul a intocmit testament asupra casei si a 2 terenuri agricole, tot in acel an a decedat. Pe atunci aveam 14 ani, despre faptul depunerii cererii de acceptare a mostenirii parintii mei nu tin minte nimic. In 2006 actele pe terenurile agricole au fost perfectate pe numele meu, insa pe casa nu, acum urmeaza sa vand casa si am nevoie sa fac acte pe noii proprietari. Bunicii tot nu au avut niciun act pe casa. Care este procedura pentru a putea face actele? Am sa pot sa fac actele dupa atata timp?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru început, urmează a ridica de la cadastru informații despre imobil adică atît terenul cît și casa de pe acesta daca sunt înregistrate.
Rezultînd din informațiile obținute, se va putea decide care e situația.

14 aprilie 2020