Mostenire testamentara

28 iulie 2022 79

Buna ziua. Avem o problema cu mostenirea unui imobil, Persoana care a decedat a lasat 1/2 din casa unui fecior (care detinea si cealalta 1/2 din imobil). Dar el este plecat peste hotare si nu s-a intors. Mostenirea a fost lasata in 2018, conform testamentului. Sunt 2 feciori in familie. Feciorul pe numele caruia este facut testamentul nu este impotriva ca jumatatea care i-a revenit prin testament sa fie scrisa pe celalalt frate, care nu a primit nimic prin testament, dar are grija de casa. Cum trebuie procedat corect? Daca exista testament pe feciorul 1, e posibil de scris cota-parte mostenita pe feciorul 2? Trebuie de mers in judecata? E nevoie ca primul fecior sa dea o declaratie ca cedeaza cota-parte mostenita celuilalt frate? Multumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
pentru început, urmează să aveți un act scris privind refuzul de la testament, (procură, declarație) totul depinde de notarul cu care lucrați, sau vă pot recomanda. Totodată, pentru cel ce vra să moștenească, pentru a putea moșteni, va fi necesar de adrest în judecată pentru repunerea în termen pentru moștenire,... mai detaliat sau probarea faptului acceptării succesiunii, alt fel, nu se va rezolva cu moștenirea.
Soluțiii sunt, urmează de stabilit pașii.

29 iulie 2022