Mostenire testamentara

29 septembrie 2023 3

Buna ziua. Tatal meu a decedat in iulie 2023. Mi-a lasat testament pe toata averea sa. Actualmente locuiesc in Ucraina. Cat timp am la dispozitie ca sa vin in Moldova sa initiez procedura succesorala? De ce acte am nevoie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Anna! După modificările din 01 martie 2019 ale Codului Civil, nu este termen de a initia procedura succesorală. Mai intii de toate va fi necesar de adresat la notar după ultimul domiciliu al tatălui dvs. Apoi de acumulat mai multe documente (adeverința de la ultimul domiciliu al tatălui, acte... mai detaliat de proprietate pe avere, certificat de deces, de naștere, de căsătorie în caz că v-ați căsătorit și v-ați schimat numele de familie, etc.). Însă pentru a da un răspuns complet, aveți nevoie de o consultație juridică. Pentru ajutor și suport juridic puteți apela la nr. de telefon 069049267

30 septembrie 2023