Moștenire testamentară. Care lege se aplică: cea din 2002 sau din 2019?

10 septembrie 2023 3

Bună ziua. Am mers să înregistrez moștenirea testamentară la ASP. Testamentul a fost întocmit în 1986, iar testatorul a decedat în 1987. În extrasul din RBI era indicat un teren cu număr cadastral atribuit si casa de locuit cu număr cadastral, însă nu erau indicate nici suprafața, nici valoarea acestora. Cei de la ASP mi-au recomandat să comand lucrări cadastrale, pe care le-am făcut. În urma efectuării acestor lucrari cadastrale la nivel de clădiri, a fost întocmit un raport, pe care urma să-l înregistrez la ASP, însa registratorul a refuzat să-l înregistreze, motivînd că în raport sunt indicate încă 3 construcții auxiliare (bucătărie de vară, verandă și sură/depozit), însă în testament notarul nu a indicat aceste construcții. Care lege trebuie aplicată în acest caz: cea din 2002 sau din 2019? Conform legii din 2002, construcțiile auxiliare nu prezinta un bun unic cu casa de locuit? ASP procedează corect? Mersi.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua,
In baza raportului nu se inregistreaza dreptul de proprietate. Dvs. dobînditi bunurile în baza certificatului de mostenitor testamentar (în continuare CMT). Notarul elibereaza CMT pentru bunurile care au fost înregistrate pe numele defunctului. Respectiv, notarul nu poate include în CMT bunuri care nu au fost înregistrate pe numele... mai detaliat defunctului.

11 septembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Liuba, colega d-na Tatiana, nu v-a răspuns la întrebarea DVS, se aplică Codul civil adoptat în 2019, deoarece documentele sunt perfectate la ziua de astăzi, necătând tranzacția a fost efectuate îm 1986.

11 septembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Liuba! Sunt mai multe detalii la dvs., de clarificat, mai intii de toate nu mii clar cind notarul v-a eliberat certificat de mostenitor testamentar, 2) din Certificatul de mostenitor testamentar ASP ar fi vazut ec bunuri imobile urmeaza a fi inregistrate. Este necesar de o analiza juridica completa. Pentru... mai detaliat detalii puteti sa contactati la nr. de telefon 069049267

11 septembrie 2023