Mostenire testamentara cu dificultati

8 februarie 2024 3

Buna ziua. Bunicul a detinut un apartament. De bunic au avut grija unul din fiii lui (cel mai mare) si feciorul acestuia. Al doilea fiu al bunicului nu l-a ajutat cu nimic pe tatal sau. Recent, bunicul a decedat, dar a reusit sa perfecteze testament, prin care a lasat averea sa nepotului (fiul feciorului mai mare). Cu toate acestea, notarul care se ocupa de procedura succesorala cere si semnatura celuilalt fiu, care refuza sa semneze actele. Ce se poate face in aceasta situatie? Care e valoare testamentului, daca e nevoie de semnatura celuilalt fecior?

Jurist comments 2

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Buna ziua!
Sunt necesare mai multe detalii pentru a putea oferi un raspuns complet.
De regulă nu este necesara “semnatura” la alți moștenitori în cazul moștenirii testamentare.

9 februarie 2024
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna! Pentru a da un răspuns, este necesar de a analiza juridic situația dvs., De știut toate circumstanțele de ce și pentru ce notarul cere un astfel de acord. Pentru ajutor juridic, puteți contacta 069049267

10 februarie 2024