Mostenire veche de 12 ani

18 februarie 2018 97

A decedat persoana in urma cu 12 ani. La notar nu s-a adresat. Cum se poate de rezolvat problema si pina la ce suma ajunge?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua D-le Nicolae,
În acest caz urmează să depuneți în instanța de judecată o cerere de constatare a acceptării succesiunii prin intrarea de facto în posesia bunurilor. După ce aveți o hotărâre judecătorească o sa mergeți la notar, care o sa va elibereze certificat de moștenitor.
Puteți să ne spuneți câți... mai detaliat moștenitori sunt?
Costul serviciilor unui avocat sau ale notarului se discută în condiții confidențiale.

18 februarie 2018