Mostenirea

22 iulie 2018 107

Buna ziua! Suntem o sora si un frate, parintii nostri au decedat in 2004. Eu am avut grija de parinti, eu i-am ingropat, eu in tot acest timp am trait in casa lor, am facut reparatie. Vreau sa fac documentele pe casa, dar fratele meu cere jumatate. Am vreo sansa sa castig judecata sau obligatoriu va trebui sa-i dau partea lui? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

Victoria,
din cele scrise de dmn. conculzionez și Vă propun următoarele:
1. Rezultă că dmn. ați acceptat moștenirea prin intrarea în posesie și sunteți îndreptățită să solicitați de la notar eliberarea certificatul de moștenitor, cu prezentarea actelor care vă solicită ( inclusiv cele care confirmă administrarea, achitarea impozitelor, posesie casei lăsate de către... mai detaliat părinți etc.). Locul deschiderii succesiunii este ultimul domiciliu a celui ce a lăsat moștenirea.
2. Rezultă că dmn. ați acceptat atât moștenirea lăsată de către tata cât și cea lăsată de către mama dmn., aveți în vedere aceasta.
3. Dacă Notarul stabilește incertitudinea dovezilor prin care ați intrat în posesia casei, atunci depuneți o cerere în instanța de judecată prin care solicitați constatarea acceptării moștenirii prin intrarea în posesie.
4. Cu privire la fratele dmn.: Din cele scrise de dmn. rezultă că el nu a acceptat moștenirea în termen, de aceea se consideră că el a renunţat la ea, și nu poate pretinde la moștenire.
5. Nu este exclus un litigiu în acest sens, soluția va fi condiționată de probatoriul dmn. cât și de solicitările și probele prezentate de către frate.
6. Încercați să urmați ceea ce este indicat mai sus.
Baftă!

23 iulie 2018