Mostenirea a fost deschisa in 1994, dar pana acum nu s-au facut actele

6 iulie 2019 71

Buna ziua. In 1994 a decedat bunicul si a lasat testament pe mama si sora mea. Mama abia acum vrea sa faca actele. Care e procedura de urmat pentru a face actele dupa 25 ani. Sora e de acord sa cedeze partea ei mamei, dar nu stim de unde sa inceapa si care sunt pasii de urmat. Multumesc pentru raspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Ați depus cerere la notar? Aveți deschis dosar succesoral?
Urma sa va adresați la notar in 6 luni din data decesului persoanei
Daca nu ați facut-o, acum urmeaza sa va adresați instanței pentru a va repune în termen, desinestatator sau prin intermediu avocatului.
După care, cu hotărârea în cauză și buletin, certificat... mai detaliat de deces a persoanei, și testament mergeți la notar și depuneți cerere, cu prezentarea tuturor actelor în privința bunurilor ce urmează a fi moștenite, notarul o să va enunțe expres actele de care are nevoie.

7 iulie 2019